مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان گیلان - اخبار سال 96
نشست شنبه‌ مرکز خدمات سرمایه‌گذاری مورخ 96/12/19 با سخنراني جناب آقای علیرضا فرخ بخت، عضو محترم هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی

در جلسات گذشته پیرامون تولید، تحقیقات چای و موضوعات مختلف بحث گردیده است. بدلیل وجود یک کار مطالعاتی در حوزه بازاریابی و صادرات چای، می‌خواهیم پیرامون تجارت خارجی یا تجارت جهانی یا تجارت بین المللی صحبت کنیم. امروزه موضوع تجارت جهانی  بعنوان یکی از اصلی ترین و مهمترین موضوعات در کشورهای توسعه یافته و صنعتی، مورد بحث قرار می‌گیرد. مثل همه موضوعات تجارت جهانی هم، برای خود یک سری قاعده، اصول، روش و استراتژی دارد. در کشور ما متاسفانه به موضوع تجارت خارجی به آن حدی که باید به آن نگریسته نمی‌شود، نه این که ما الان تجارت خارجی نداریم اگر یک جستجو در آمار صادرات کنیم می‌بینیم ما یک حجمی از کالاها را صادر می‌کنیم.

 

صورتجلسه

در روز 1396/12/16 ساعت 11:00:22 , شاخه: General
 
 
نشست شنبه‌ مورخ 1396/12/12 مرکز خدمات سرمايه‌گذاري خارجي استان گيلان

هر کشور با تکیه بر منابع و امکانات موجود خود، محورهای توسعه را ترسیم و با اجرای آن ها برای دستیابی به یک توسعه پایدار حرکت می نماید، اما با توجه به شرایط و امکانات بالفعل و توانایی های بالقوه کشور ما و مد نظر قرار دادن زیر ساخت های اقتصادی و مقایسه آن با دیگر کشورهای جهان این واقعیت آشکار می گردد که برای دستیابی به توسعه پایدار باید محور توسعه را بر کشاورزی قرارداده و با آن به توسعه مورد نظر دست یافت. در شمال کشور با توجه به اقلیم ، محصولاتی نظیر برنج ، چای ، زیتون و... تولید می‌گردد. اشتغال‌زایی چای در بین محصولات کشاورزی ایران قابل توجه و حائز اهمیت فراوان است. کشور ما با جمعیتی حدود یک درصد جمعیت جهان حدود 9/1 درصد مصرف چای کل جهان را به خود اختصاص داده است و به این ترتیب مصرف سرانه بیش از 46/1 برابر متوسط مصرف سرانه در جهان را دارد.

صورتجلسه

در روز 1396/12/9 ساعت 13:55:55 , شاخه: General
 
 
نشست شنبه جلسه مرکز خدمات سرمایه‌گذاری خارجی  مورخ 1396/12/5با سخنرانی جناب آقای دکتر سید محمد حسن واحدی واعظ، عضو محترم هیأت مدیره و معاون شرکت شهرکهای صنعتی استان گیلان

شرکت شهرک‌های صنعتی به عنوان مجری مدل خوشه های صنعتی در استان گیلان فعالیت می‌نمایند. در کل کشور 966 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب وجود دارد. حدود 800 شرکت و ناحیه در حال بهره‌برداری می‌باشند، که 33 شهرک و ناحیه صنعتی در استان گیلان وجود دارد. 1400 قرارداد با فعالین صنعتی منعقد شد که حدود 600 قرارداد فعال داریم. بالغ بر 40 درصد واحدهای صنعتی ما با ظرفیت‌های مختلف فعال بوده و 28 درصد قراردادها در مراحل مختلف ساخت و ساز و 32 درصد واحدها نیز غیر فعال است. میزان اشتغال بر اساس پروانه بهره‌برداری نزدیک به 13هزار نفر و همچنین اشتغال واقعی حدودا 9هزار نفر می‌باشد.

صورتجلسه

در روز 1396/12/3 ساعت 07:50:03 , شاخه: General
 
 
نشست شنبه‌ مورخ 1396/11/28 مرکز خدمات سرمایه‌گذاری خارجی با سخنراني آقای دکتر سعید رحمت سمیعی رئیس محترم هیآت مدیره سندیکای کارخانجات چای شمال

چای گیلان با 94 درصد کل تولید کشور و با تلاش دهها هزار نفر چایکار و دست اندرکاران در چایسازی و تجارت و همچنین ناوگان حمل و نقل که از آن ارتزاق می نماید، از اهمیت ویژه ای چه از نظر اقتصادی و چه از نظر اگروتوریسم در آینده می‌تواند روزنه امیدی برای شکوفایی اقتصاد کشاورزی استان گیلان باشد. تولید سالانه 25000 تن چای خشک و با حدود 300 میلیارد تومان گردش مالی در مقایسه با 350 هزار میلیارد تومان گردش مالی چای خارجی جای تأمل و مطالعه بیشتر دارد.

صورتجلسه

در روز 1396/11/26 ساعت 10:55:02 , شاخه: General
 
 
نشست شنبه‌ مورخ 1396/11/21 با سخنراني جناب آقاي مهندس سید احمدتقی شکرگذار، کارشناس مسئول محترم آزمایشگاه پژوهشکده چای کشور.

سطح زیر کشت چای در ایران، حدود 32 هزار هکتار در دو استان گیلان و مازندران است که به طور پراکنده بین کوه­های البرز و سواحل دریای خزر، جایی که از نظر خاک و شرایط آب و هوایی برای رشد چای موثر است، گسترده شده­اند. قریب به 60 هزار خانوار کشاورز، در این منطقه به چایکاری مشغول هستند، استان گیلان دارای بیش از 800 روستای چای خیز در محدوده شهرستان­های فومن، صومعه سرا، شفت، رشت، لاهیجان، لنگرود، رودسر و املش می­باشد و همچنین در مازندران نیز در شهرهای تنکابن تا نزدیکی چالوس به طول 250 کیلومتر در حاشیه جاده­ها و به صورت پراکنده باغات چای وجود دارد. حدود 80 درصد کل باغات چای زیر یک هکتار و میانگین باغات چای منطقه برای هر کشاورز به طور متوسط کمتر از نیم هکتار است.

صورتجلسه

در روز 1396/11/18 ساعت 11:35:34 , شاخه: General
 
 
نشست شنبه‌  مورخ  1396/11/14با سخنراني آقای سید بابک صلواتیان محقق محترم پژوهشکده چای کشور ‌

خوشه صنعتی عبارت است از مجموعه ای از صنایع کوچک و متوسط، تشکل ها و بنگاه های خدماتی که در یک رشته صنعتی با تکیه بر مزیت های خاص و سرمایه های قوام یافته مناطق جغرافیایی با اهداف اقتصادی سازماندهی شده اند. به عبارت دیگر یک خوشه صنعتی مجموعه ای از بنگاه های تجاری وغیر تجاری متمرکز دریک مکان جغرافیایی دریک منطقه اقتصادی را شامل می شودکه برای تولید یک یا چند محصول نهایی مشابه ومرتبط برای کسب صرفه های اقتصادی بیرونی با یکدیگر ارتباطات عمودی وافقی برقرارنموده وضمن رقابت با یکدیگر دربسیاری از موارد، همکاری جمعی واقدامات مشترک دارندارتباط درونی این بنگاه ها کاهش دهنده هزینه ها و تسهیل کننده دسترسی به نهاده ها، دانش وفناوری تولید، بازارهای فرش وتامین نیازهای مشترک مشتری خواهد بود.

صورتجلسه

در روز 1396/11/11 ساعت 13:03:01 , شاخه: General
 
 
نشست شنبه‌ مورخ 1396/11/7 مرکز خدمات سرمايه‌گذاري خارجي استان گيلان، با سخنراني جناب آقاي سنجری، رئیس محترم اداره ترویج و جلب مشارکت سازمان چای کشور

ورود چای به ایران در نیمه دوم قرن هجدهم اتفاق افتاد، از بدو ورود اعراب به ایران تا دوران مظفرالدین شاه نوشیدنی مردم ایران قهوه بود.   گسترش چای در ایران، در دوران مظفرالدین شاه شکل گرفت؛ چای در این دوران مهم‌ترین کالای ارزبر و وارداتی بود و دوم سوم ارز کشور صرف واردات چای و قند و شکر می‌شد. با گسترش روابط ایران و هندوستان تحت سلطه انگلستان، ورود چای به ایران گسترش یافت. منشاء باغ‌های چای ایران، بذرهای آورده شده از گرجستان است و پایه ژنتیکی بوته‌های چای ایران، هندی می‌باشد.

 

صورتجلسه

در روز 1396/11/4 ساعت 13:01:37 , شاخه: General
 
 
نشست شنبه‌ مرکز خدمات سرمايه‌گذاري خارجي استان گيلان مورخ 1396/10/30 با سخنراني جناب آقاي محمد حسین یاسینی، چایکار محترم نمونه کشور

چایکاری فعالیتی بسیار زمانبر و سخت می­‌باشد که نیاز به تلاش و کوشش شبانه‌­روزی دارد، یک کشاورز چایکار می­‌بایست با علاقه وارد باغات چای شود تا فعالیت­های روز­مره را انجام دهد. برای نوشیدن یک استکان چای که به آسانی در دست مصرف کننده قرار می‌­گیرد کشاورزان تلاش و کوشش زیادی انجام می­‌دهند. کشاورز در سال­های اولیه باید هزینه­‌های زیادی را متحمل شود تا بتواند در سال پنجم برداشت چای، با فروش محصولات هزینه‌­های صرف شده را پوشش دهد و سودی کسب نماید. ابتدا با هرسکاری از ریشه، بوته­‌های 30 سال به بالا را از بین برده و زمین برای کاشت بوته جدید شخم زده خواهد شد.  

صورتجلسه

در روز 1396/10/27 ساعت 12:41:54 , شاخه: General
 
 
نشست شنبه‌ مورخ 1396/10/23 مرکز خدمات سرمايه‌گذاري خارجي استان گيلان با سخنراني جناب آقای دکتر رضا آزادی، رئیس محترم پژوهشکده چای کشور

در ارتباط با تکنولوژی کارخانجات با آن آشنا شدیم و  برای ورود آن نیز درخواست دادیم تا صنعت گران و کسانی که در این حوزه سرمایه گذاری می کنند بتوانند آن را تولید کنند. چنین کارخانجات جدیدی با تکنولوژی روز تقریبا یک چهارم نیروی انسانی نسبت به کارخانه های عادی لازم دارند، بنابراین از هزینه های جاری آنها کاسته می شود. هم اکنون در حوزه تجاری سازی و قابلیت ترویج فعالیت می کنیم و تکنولوژی که بدنبالش هستیم حدود 800 میلیون تومان دستگاهایشان قیمت دارد، قابلیت آمدن را دارد و شرایطش هم مشخص است. در حال حاضر نیز در پژوهشکده چای به علت عدم شرایط، نمونه ای در حال ساخت نداریم.

صورتجلسه

 
در روز 1396/10/20 ساعت 11:42:51 , شاخه: General
 
 
نشست شنبه‌ مورخ 96/10/16 با سخنراني جناب آقاي دکتر شهرام آروین مدیرعامل محترم موسسه پزشکی تندرستی ساوان

 

نوعی سازمان مراقبت مدیریت شده با پزشکی مراقبتی در بخش خصوصی با اهداف بهره مندی بهینه از پزشکی علمی نوین، پزشکی یکپارچه و پزشکی کل نگر، خدمات پزشکی در جهت ارتقای کیفیت و بهره وری (پیشگیری و درمان)، مدیریت و کاهش هزینه های پزشکی و درمانی، تسهیل دسترسی زمانی و مکانی به خدمات و بهره مندی از نظام ارجاع و سطح بندی خدمات می باشد.  دسترسی بهینه و بدون مرز به سلامت پایدار با ارائه خدمات بنیادی و پیشرفته سلامت و پزشکی در ابعاد مختلف (جسمی، روانی، اجتماعی و ...)

 

صورتجلسه

 
در روز 1396/10/13 ساعت 11:16:43 , شاخه: General
 
 


عضویت در خبرنامه

ایمیل: