مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان گیلان - اخبار سال 96

نشست شنبه‌ مورخ96/7/1 با سخنراني آقایان سید جلیل جلالی فر مشاور محترم و روابط با روسیه در اتاق بازرگانی و مصطفی ملکی، پژوهشگر و کارشناس محترم سازمان بنادر و دریانوردی برگزار گردید.   [ +0 | -0 ]

نشست شنبه‌ مورخ96/7/1 با سخنراني آقایان سید جلیل جلالی فر مشاور محترم و روابط با روسیه در اتاق بازرگانی و  مصطفی ملکی، پژوهشگر و کارشناس محترم سازمان بنادر و دریانوردی برگزار گردید.

روسیه بازار هدف مناسبی برای ما است و حدود 182 میلیارد دلار در سال واردات کالا دارد. بر اساس آمار فدراسیون روسیه، 8 کشور را مورد مطالعه قرار دادیم که حدود  30 میلیارد دلار به روسیه صادرات دارند و  این کالاها از مسیرهای غیر ایرانی به روسیه می‌روند. در حالی که می‌توانست از مسیر ایران عبور کند. دلیل آن که آنها به این نتیجه رسیدند که این مسیر اقتصادی نیست، عملکرد خود سازمان بنادر است. با توجه به هزینه‌های بندری (هزینه کشتی که در آکتائو و آستاراخان پهلو می‌گیرد) و مقایسه آن با بندر انزلی نشان می‌دهد که تفاوت آنها برای هر کشتی حدود 2 تا 3 هزار دلار هزینه است. دهه 70 اوج مبادله تجاری ایران و روسیه بود که بالغ بر 7 میلیون تن تخلیه و بارگیری در بندر انزلی با پس کرانه 100هکتاری صورت گرفت. در رابطه با کریدور نوستراک که یک مسیر نزدیکی است، اگر مشکل کالا وجود دارد با ایجاد دیجی کالا  برای روسیه می‌توانیم مشکل را مرتفع کنیم.

صورتجلسهنظرات

در روز 1396/6/29 ساعت 12:04:40, شاخه: General, چاپ, ایمیل